Povijest

Naša škola je osnovana 1939. godine kao četverogodišnja škola pod nazivom "Državna mješovita pučka škola". Imala je 450 učenika, 8 učionica i 13 učitelja. Prvi ravnatelj je bio Dragutin Dür. Škola je postala kulturno-prosvjetno središte novog dijela Osijeka koji se izgrađivao na prostoru Vinkovačke ceste i dobio ime Industrijska četvrt.  Od 1945.-1947. godine škola je nosila ime "Narodna škola Industrijska četvrt". Od 1947.-1950. godine škola se zvala "IV.osnovna škola Osijek". Od školske godine 1950./1951. škola prerasta u osmogodišnju i mjenja ime u "III. narodna osmogodišnja škola". Školske godine 1957./1958. škola dobija ime po učiteljima Jovanu i Mileni Radivojević.

Gradnja škole
 Foto reportaža"Hrvatskog lista" (24. svibnja 1939.)

Značajni zahvati na školskoj zgradi i dogradnja obavljeni su u vrijeme direktora Grundlera Petra 1972. godine. Izgrađena je športska dvorana, svlačionice, blagovaonica, kuhinja, hol, kancelarije, garderobe i dvije učionice. Tada je školu pohađalo 880 učenika.
Tijekom svih ovih godina škola je imala svoj kontinuitet u radu i bila uzorna u gradu i šire. U vrijeme Domovinskog rata 16. svibnja 1991. godine škola je registrirana pod imenom slavonskog pjesnika Dobriša Cesarić. Novoimenovani ravnatelj od školske godine 1990./1991. jest Andrija Vučković, profesor tjelesne i zdravstvene kulture. Domovinski rat i borbe koje su vođene u neposrednoj blizini naše škole utjecale su na rad škole u školskoj godini 1991./1992.
Kada je crta bojišnice pomaknuta pred sam Osijek, učenici naše škole pohađali su nastavu u Novom Vinodolskom, Crikvenici i Samoboru, u Austriji (Pinkafeldu i St. Coroni) i Sloveniji (Postojni i Otočcu).

Nastava u ratnim uvjetima

Učenici i djelatnici u Pinkafeldu

Školskom godinom 1998./1999. naša škola je obilježila  60-tu obljetnicu svoga rada.

Od ove školske godine (2006./2007.) možemo se pohvaliti da smo četvrta osnovna škola u Osijeku koja radi u jednoj smjeni. Da bismo to uspjeli ostvariti, u suradnji s Gradom smo dio prostora nekadašnjih garderoba preuredili u dvije nove učionice u kojima sada borave učenici prvih razreda. Također smo počeli i s organiziranim produženim boravkom za učenike prvih i drugih razreda.

Gradnja učionica                                             Produženi boravak

Od početka ove školske godine dobili smo i značajne donacije koje nam dugoročno otvaraju mogućnosti za još kreativnije i učenicima zanimljivije načine rada. Jedna je donacija od Grand Circle Fundation iz Bostona, SAD zahvaljujući kojoj smo u zatvorenom dijelu dvorišta škole dali izgraditi drvenu sjenicu s klupama i stolovima gdje će se za lijepa vremena moći izvoditi vanučionična nastava.

Pri školi djeluju razne skupine aktivnosti i učenici naše škole postizali su zapažene rezultate na natjecanjima iz gotovo svih nastavnih predmeta. Škola već 25 godina izdaje školsko glasilo "Mlado klasje". Za uspješan i zapažen rad nastavnici i učenici su dobili brojna priznanja, zahvalnice i nagrade.