Razredna nastava

Čudesan svijet bajki
Autor: Marija Stjepanović, 6. 5. 2016.

Posjetili smo Slavonski Brod, grad Ivane Brlić-Mažuranić

Učenici 3.a i b razreda OŠ „Dobriša Cesarić“, 20. travnja 2016. godine išli su u Slavonski Brod. Tamo su ih dočekale voditeljice koje su im pričale o Tvrđavi. Propusnicu za obilazak i detaljnije upute o razgledavanju im je dao pisar. Prošetali su do špijuna koji je za svoje pomagače, u špijuniranju Turaka, odabrao četiri učenika. Nakon špijuniranja su učenici predahnuli uz užinu.

U nastavku svoje šetnje Tvrđavom sreli su kosca koji im je pokazao kako se kosi trava i odabrao si dva pomagača među učenicima. U središtu Tvrđave učenike su dočekali grof Eugen Savojski na konju i kraljica Marija Terezija. Vidjeli su i mračnu tamnicu sa zatvorenicima te ljekarnu s neobičnom medicinskom opremom. Učenici su si na odlasku kupili nekoliko suvenira za uspomenu na putovanje.

Matea Andžaković, 3. b

Franjevački samostan, Crkva Svetog Trojstva i soba Dragutina Tadijanovića

Posjetili su Franjevački samostan sa crkvom i spomen sobom Dragutina Tadijanovića. U Franjevačkom samostanu su vidjeli kip sv. Franje te razgledali crkvu Svetog Trojstva. Učenici su se u crkvi pomolili i pogledali unutrašnjost u kojoj se nalaze  kipovi: sv. Franje, sv. Josipa, sv. Marije, sv. Antuna i Isusa. Sve je pozlaćeno, a na koru su velike orgulje. Nakon razgledavanja unutrašnjosti crkve ušli su u malu sobu Dragutina Tadijanovića gdje ih je on i dočekao recitirajući svoje pjesme i pokazujući im namještaj, pribor za pisanje, svoje pjesme i knjige. Za uspomenu im je Dragutin Tadijanović poklonio svoje dvije pjesme.

Helena Podbarac, 3. b

Ergela Kaluđer

Nakon obilaska grada učenici i učiteljice su posjetili Ergelu Kaluđer koja se nalazi u selu u blizini. Na ulazu u ergelu su ih dočekali domaćin i njegovi pomoćnici te im pokazali staju gdje su učenici mogli pogledati, pomaziti i nahraniti konje. Uz domaći sok od bazge dobili su i priliku slikati se na konju Santosu i voziti se u kolima, kojoj su se svi jako razveselili. Nakon dana punog uzbuđenja zadovoljno su krenuli kući.

Luka Čarapović, 3. b

Izlet u Slavonski Brod

Učenike su u Slavonskom Brodu ispred Tvrđave dočekale voditeljice i ispričale im što će sve vidjeti. U razgledavanje Tvrđave ih je uveo pisar uputivši ih prema ostalim povijesnim likovima: špijunu, koscu, grofu i kraljici te ljekarniku. Po završetku razgledavanja Tvrđave  učenici su kupili suvenire za uspomenu i krenuli u Kazalište Ivane Brlić–Mažuranić pogledati predstavu „Šuma Striborova“. Oduševljeni predstavom u kojoj su sve uloge igrala djeca te neobičnom scenom i maštovitim prikazom krenuli su prošetali Korzom. Zaustavili se ispred kuće Ivane Brlić-Mažuranić i počastili se sladoledom.

Nakon predaha u centru Slavonskog Broda uputili su se na ručak u Restoran Brod gdje su za jeli odrezak i krumpir pire, a za desert torticu. Razgledavanje su nastavili šetnom uz Savu, tamo su vidjeli 3D sliku i došetali do Franjevačkog samostana u kojem se nalazi Crkve Svetog Trojstva i spomen soba Dragutina Tadijanovića. Razgledali su crkvu, njezine kipove i orgulje, pročitali i poslušali Tadijanovićeve pjesme te se autobusom uputili na Ergelu Kaluđer. Učenici su na ergeli vidjeli konjušnicu sa konjima, slikali se na konju Santosu i selom se provezli na kolima.

Cjelodnevni izlet su oduševljeni završili uživajući u vožnji selom s vjetrom u kosi na svježem zraku. Kući su se vratili s novim pričama i iskustvima u nadi da će uskoro opet krenuti na neki izlet.

Sara Šobačić, 3. b