Razredna nastava

Nezaboravna ekskurzija četvrtaša
Autor: Marija Stjepanović, 15. 6. 2014.

Četvrtaši naše škole bili su na dvodnevnoj ekskurziji s učiteljicama Marijom Abičić i Jelenom  Oršolić. Cilj ekskurzije je bio upoznati kulturna, povijesna i prirodna odredišta Hrvatskog zagorja. U srijedu 4. lipnja 2014. g. u šest sati ispred OŠ “Dobriša Cesarić“ krenuli smo na putovanje u Hrvatsko zagorje.

Dvorac Trakošćan

Kada smo stigli u dvorac Trakošćan vodič nam je objasnio da je taj dvorac bio u vlasništvu grofova Celjski i Drašković. Prošetali smo se do dvorca Trakošćan koji se nalazi na brdu. Bila je to bajkovita šetnja. Pokraj dvorca nalazi se jezero sa šetnicom i mogućnošću vožnje čamcem. Kada smo stigli do dvorca, vani smo malo pričekati, jer su ostali posjetitelji imali u svakoj prostoriji kratko predavanje s njihovim vodičem. Ušli smo u dvorac  i vidjeli puno starih predmeta. Prilikom obilazka  dvorca vidjeli smo: zbirku oružja, oklopa vitezova, prostorije dvorca s baroknim namještajem (spavaonice, saloni, knjižnica, lovačka dvorana...). Najzanimljivije je što su imali kuhinju na dnu dvorca kako ne bi u slučaju požara vatra stigla do gornjih soba.

Najmoderniji muzejski projekt

Poslije obilaska  dvorca Trakošćana, otišli smo na ručak u restoran u Krapini. Zatim smo posjetili Muzej krapinskih neandertalaca iz 19. stoljeća koji se nalazi na brdu Hušnjakovo. Muzej krapinskih neandertalaca je najmoderniji muzejski projekt u Hrvatskoj. Kada smo ušli u muzej, pogledali smo kratki film o neandertalcima i njihovom životu. U arheloškom nalazištu pračovjeka (špilji) nađeno je devetsto kostiju neandertalaca te brojni fosilni ostaci špiljskog medvjeda, vuka, losa, jelena, nosoroga, divljeg goveda i mnogih drugih životinja. Nađeni su i predmeti koje je izradila ljudska ruka kao što su: strugala, šiljci, koštana sjekira i još mnogo drugih predmeta.

Varaždinske rimske terme

Nakon obilaska muzeja, oputovali smo u Varaždinske toplice gdje smo imali dogovereni smještaj za noćenje. U hotelu Minerva dobili smo ključeve  soba u kojima smo bili smješteni. Nakon što smo se raspakirali, otišli smo u blagavaonicu na večeru. Prije mraka smo sat vremena prošetali Varaždinskim toplicama, te vidjeli crkvu sv. Martina i rimske terme koje su Rimljanima služile kao kupalište. Uslijedilo je spremanje za disco, ali pošto nismo imali kazetofon dogovorili smo da ćemo imati party u svojim sobama. Poslje party-a, spremili smo se za spavanje. Ujutro, kada smo se probudili, obavili smo higijenu i otišli smo u blagavaonicu na doručak. Prijepodne smo išli na bazene. Bilo je zabavno kupati se i skakati u vodu.

Grad zvonika i anđela

U četrnaest sati odjavili smo se iz hotela i krenuli put Varaždina, grada baroka i kulture “Špancirfesta“. Varaždin je i grad „zvonika i anđela“. U šetnji smo posjetili veličanstveni Stari grad, današnji Gradski muzej, gradsku vijećnicu iz 16.stoljeća, Kapucinski i Franjevački samostan, barokne palače poznatih obitelji (Patačić-Puttar, Erdody, Drašković) te najmlađu katedralu u Hrvatskoj i gradsko groblje iz 18. stoljeća kao jedan od bisera vrtne arhitekture i spomenika prirode. Na središnjem Varaždinskom trgu dočekala me moja baka Viktorija s kojom sam porazgovarala i dogovorila da mi na ljeto ponovno dođe u Osijek. Bili smo u McDonaldsu na sladoledu.

Polazak iz Varaždina je bio oko šesnaest sati, a kući u Osijek vratili smo se oko dvadeset satio i trideset minuta. Odlično mi je bilo na ekskurziji, a  najzanimljviji mi je bio Muzej krapinskih neandertalaca i kupanje na bazenima. Sretna sam što smo ovu godinu išli na dvodnevnu ekskurziju u Hrvatsko zagorje.

Luna Keretić, 4. a