Razredna nastava

Tjedan svemira u 4. a i produženom boravku
Autor: Marija Bilić, 10. 10. 2022.

Prvi je tjedan u listopada i učenike 4. razreda čeka mnoštvo novog gradiva, novih spoznaja i novih otkrića. Upoznavati će se s brojevima do milijun, ali i saznati koliko je milijuna kilometara Sunce udaljeno od planeta Zemlje. Ovaj su se tjedan s učiteljicom Marinom Vučemilović bavili svemirskim temama na svim predmetima. Tako su obilježili Tjedan svemira na nastavi. A Tjedan svemira na produženom boravku obilježili su s učiteljicom Mateom Sopić zajedno s učenicima 2. a razreda.

Manifestacija koja se već tradicionalno obilježava jako se svidjela učenicima koji su kroz igru naučili što je to svemir, Sunčev sustav, zanimljivosti o planetima Sunčeva sustava, prvom slijetanju čovjeka na Mjesec, astronautima i drugim zanimljivim činjenicama. Osim novih sadržaja koje su saznali i naučili, učenici su uživali i u društvenoj igri Putovanje na Mjesec, rješavajući svemirski sudoku, ali i slažući matematičke svemirske puzzle.

Učenici su bili kreativni i smišljali svoje planete, njihove stanovnike, zakone koji ondje vrijede i ostale značajke. Posebno ih je zainteresiralo prvo slijetanje čovjeka na Mjesec, zbog čega su i sami izradili astronaute. Radoznale glavice samostalno su proučavale ovu temu i u Atlasu svemira koji ih je privukao svojim zanimljivim ilustracijama i tekstovima.

Na satima hrvatskog jezika učenici 4.a razreda pisali su o susretu s vanzemaljcem, uz njega su ponovili znanje o personifikaciji, pridodali su mu neke ljudske osobine i zamišljali ga kako ide s njima u razredu. Pisali su i svemirske pjesme pazeći na maštovite pjesničke slike. Na satima matematike upoznavali su svemir kroz brojke, a na likovnom dizajnirali svemirske letjelice. Njihove su letjelice uistinu letjele uz pomoć slamki, a tada su se natjecali koja će raketa dalje stići i tako su opet ponovili matematiku i znanje o mjernim jedinicama. Rješavali su i svemirske mozgalice, te izrađivali svoj mali Sunčev sustav.

I učenici produženog boravka svemirski tjedan od 4. do 7. listopada zaokružili su izradom Sunčevog sustava koji će zasigurno krasiti učionicu i poticati učenike na daljnje istraživanje svemira.

Naučili su da smo tek mali dio svemira, ali da svojim istraživačkim pristupom pridonosimo otkrivanju novih zanimljivosti važnih za sve „stanovnike“ čudesne galaksije zvane svemir! Učenje je zabavno!

U susretu s vanzemaljcem

U školi smo obilježili Tjedan svemira. Crtali smo vanzemaljce. Moj se zove Rukati jer ima 12 ruku, 4 oka, 2 roga i dvije antene.

Zamislila sam da je došao u razred. Nešto je pričao i pokazivao rukama, ali ga ništa nisam razumjela. Nekako smo se sporazumjeli. Pitao je želim li ići s njim. Rekla sam može. Otišli smo u svemir. Upoznala sam njegovu obitelj. Baš su smiješni i zabavni. To je bio odličan izlet.

Nažalost, zvonilo je i morali smo ići kući.

Evelin Gajdošik, 4.a

Svemirska pjesma

O svemiru!

Kako si velik!

A ja sam tako malen.

Dok brojim tvoje zvjezdice,

Zvijezda padalica se na nebu pali.

Gdje li samo padaš, zvijezdo mala?

Valjda nisi nekome na glavu pala?

Moja planeta Zemljo,

najljepša se mi!

Saturn možda ima prsten,

a i Jupiter je lijepi planet,