preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Dobriša Cesarić" Osijek

Login
Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

Upisi u 1. razred 2024./2025.

Prijava - online obrazac
https://forms.gle/vG39f3kkXnXCagtGA
 

 

Udžbenici

Kutak podrške

Savjet i podršku možete zatražiti i
putem službenog maila:

strucnasluzba.dobrisacesaric@gmail.com

e-Dnevnik

hiSTEMory

Školski autobus

 

Školsko zvono

                      

Radovi učenika


Video kutak



Literarni radovi   


 

 

Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Forum
Školska kuhinja

Jelovnik

 

Škola na mreži

Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 8. 2017.

Danas: 15
Natjecanja


Natjecanja

       

Edukativni linkovi

 


Matematika je zabavna

 

 

 


Hrvatski naivci

Događanja...
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
I nebo je plakalo s nama
Autor: Marija Stjepanović, 9. 6. 2016.

Učenici osmih razreda OŠ „Dobriša Cesarić“ 6. lipnja 2016. posjetili su Vukovar. O Domovinskom ratu učili su u sklopu nastave Povijesti, a u Vukovaru su imali priliku provjeriti i utvrditi naučeno. Izlet je ostvaren u pratnji razrednika Marijane Katić i Borisa Hartmana i nastavnice Povijesti Jelene Červenjak Kmoniček. 

 


Spomen dom hrvatskih branitelja

Učenici su zajedno s nastavnicima posjetili Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti koji je napravljen u obliku čvrsto stisnute šake koja simbolizira snagu kojom se branio Vukovar. Unutar samog Spomen doma na ekranima se prikazuju potresne činjenice i razni propagandni govori kojima se širila mržnja protiv Hrvata. Trpinjska cesta poznata je i kao Groblje tenkova, stoga se ispred Spomen doma nalazi tenk, a pored njega bista Blage Zadre, legendarnog zapovjednika obrane Vukovara.

Vukovarska bolnica

Nakon toga učenici su se uputili prema bolnici u kojoj su imali priliku pogledati videozapis koji svjedoči o strahotama koje su proživjeli ranjenici, ali i osoblje vukovarske bolnice. U podrumskim prostorijama, gdje su ranjenici boravili za vrijeme rata, rekonstruiran je život ranjenika, osoblja i njihovih obitelji za vrijeme višemjesečne okupacije Vukovara. Učenici su iz bolnice izlazili u tišini, s velikim poštovanjem prema svima koji su proživjeli rat.

Vojarna i Memorijalno groblje

 Sljedeća na redu za obilazak bila je vojarna. U vojarni su učenici vidjeli oružje kojim su se koristili branitelji Vukovara, ali i repliku srpskih koncentracijskih logora Begejci i Stajićevo. Učenici su posjetili i Memorijalno groblje žrtava na kojem je vladala tišina i zapanjenost ispred 938 bijelih križeva koji simboliziraju ugašene živote. Tako brojne, tako željne slobode.

Ovčara – masovna grobnica

Na putu prema masovnoj grobnici Ovčari počela je padati kiša. Kao da je i nebo plakalo s nama potištenima nakon vojarne, bolnice i memorijalnoga groblja. Na Ovčari je ubijeno 263 ranjenika i medicinskog osoblja koji su dovedeni iz bolnice nakon pada Vukovara. Ondje smo, uz koju kapljicu kiše, ali i suza, dostojanstveno održali minutu šutnje za sve žrtve ovoga kobnoga rata, u nadi da se takvo što više nikada neće ponoviti.

 

Šetnja središtem grada

Na kraju izleta učenici su imali priliku prošetati središtem grada, grada koji opet postupno raste i razvija se. Vukovar se nije predao. Za učenike je to bio vrlo poučan i lijep, no istovremeno i tužan izlet. Shvatili su da trebaju biti zahvalni za ono što imaju, a to je prilika da sretno odrastaju u miru.

 

Andrea Đanić, 8.a





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju