preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Dobriša Cesarić" Osijek

Login
Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

Upisi u 1. razred 2024./2025.

Prijava - online obrazac
https://forms.gle/vG39f3kkXnXCagtGA
 

 

Udžbenici

Kutak podrške

Savjet i podršku možete zatražiti i
putem službenog maila:

strucnasluzba.dobrisacesaric@gmail.com

e-Dnevnik

hiSTEMory

Školski autobus

 

Školsko zvono

                      

Radovi učenika


Video kutak



Literarni radovi   


 

 

Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Forum
Školska kuhinja

Jelovnik

 

Škola na mreži

Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 8. 2017.

Danas: 27
Natjecanja


Natjecanja

       

Edukativni linkovi

 


Matematika je zabavna

 

 

 


Hrvatski naivci

Događanja...
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Sedmaši u online druženju sa slabovidnom osobom u sklopu projekta Udruge Alternator: AKTIVNOST U ZAJEDNICI - INKLUZIJA SLIJEPIH OSOBA I AUDIODESKRIPCIJA
Autor: Ljiljana Štanfelj, 23. 11. 2020.

Učenici 7.b razreda naše škole sudjelovali su, 16. studenog 2020. godine, u završnoj aktivnosti projekta „Senzibilzacijom do integracije“. 


Projektu „Senzibilzacijom do integracije“ cilj je bio aktivnostima pridonijeti suzbijanju diskriminacije i promicanju društva pojedinaca (inkluzivnog društva). U ovom projektu sudjelovali su učenici, njihovi roditelji te učitelji iz osnovnih škola iz Zagreba, Rijeke, Sveti Petar Orehovec i Osijeka. Nositelj ovog projekta je Udruga Alternator iz Zagreba, a nama su u školi glavni poticaj bile knjižničarka Snježana Laksar i učiteljica Ljiljana Štanfelj. Naime, ovaj projekt započeli smo aktivnostima još u prošloj školskoj godini. Prva aktivnost bila je radionica „To smo mi - jednaki, a različiti“ kojoj je cilj bio ukazati na važnost tolerancije u komunikaciji i pristupanju informacijama, te prepoznati i poštivati različitosti u komunikaciji kod slabovidnih i slijepih te nagluhih i gluhih osoba. Druga aktivnost bila je gledanje isječka filma Koko i duhovi koji je u potpunosti prilagođen osobama koje ne vide ( nevideće) ili ne čuju ( nečujuće) te  poučavanje o postupcima audiodeskripcije u prilagođenim filmovima za nevideće i nečujuće osobe.

Navedeni projekt priveli smo kraju završnom aktivnošću u zajednici koja je, naravno, bila prilagođena trenutačnoj epidemiološkoj situaciji. Završna aktivnost bio je sastanak na Zoomu i razgovor s mladom slijepom osobom koja nam je odgovorila na naša postavljena pitanja, te nam objasnila kako se snalazi u svakodnevnom životu kao slijepa osoba. U online pozivu smo osim sa slijepom osobom Katarinom Ivkić, kojoj je nadimak Katy, razgovarali i s Katarinom Ivče Farnell koordinatoricom projekta iz Udruge Alternator.

U razgovoru nam je Katy objasnila kako slijepe i slabovidne osobe  „gledaju“  i slušaju filmove u kinu do vožnje u javnom prijevozu. Itekako nas je dojmila činjenica da je uspješno završila fakultet, te da živi s bratom u stanu u Zagrebu u kojem i sama može obavljati kućanske poslove. Katy nam je također ukazala na to kako se ponašati i odnositi prema  slijepim osobama, na primjer u prometu, a zadivila nas je njezina izvrsna sposobnost snalaženja u online svijetu.

Bila nam je čast razgovarati s tako mladom i uspješnom slijepom osobom koja nas nije samo naučila o odnosima u društvu sa osobama poput nje, nego nas je, primjerima iz svog života, naučila kako trebamo biti uporni i nikada ne odustati. Hvala Katy!

Petra Nukić, 7.b





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju