PONOSNI NA HRVATSKU TRADICIJU
Autor: Marija Stjepanović, 18. 10. 2012.

Mnogi događaji u povijesti čovječanstva s vremenom padaju  u zaborav,  dok neki, koji se ne spominju u povijesnim knjigama, ostavljaju dubok trag. Jedan od takvih događaja zbio se u 17. stoljeću pojavom kravate kao odjevnoga simbola Hrvata. Upravo taj događaj utjecao je na svakidašnjicu milijuna ljudi koji svakodnevno oko vrata nose simbol hrvatskoga naroda, simbol prijatljskog zagrljaja. Obilježili smo Dan kravate noseći ih u školi. Prekopali smo tatin ormar, izabrali lijepu, zanimljivu kravatu i svezali ju oko vrata ponosni na hrvatsku tradiciju.

Matea Lukić, 7.a

SVJETSKI DAN KRAVATE

Kravata je jedini hrvatski simbol koji je poznat i prepoznatljiv, istodobno, kravata je simbol Europe, ali i znak nekih temeljnih ljudskih vrijednosti.

Academia Croatica proglasila je 18.listopada Danom kravate. Naime na taj dan svezana je kravata oko Arene u Puli. Upravo tom kravatom povezano je antičko i suvremeno doba, a crvenom bojom kravate svijetu je upućena poruka ljubavi i suživota među ljudim i narodima.

A jeste li znali da je Hrvatska domovina kravate?

Prema narodnim običajima, djevojke i žene koje su ispraćale mladiće i muževe u ratove, darivali su im rupce kako bi i u dalekom svijetu imali nešto što ih podsjeća na dom i ljubav.

Noseći rubac, muškarac bi pokazao vjernost djevojci ili ženi. O tome običaju u hrvatskom narodu svjedoče mnoge pjesme i narodna predaja, a kravata je sastavni dio nošnje mnogih krajeva Hrvatske.

Europa prepoznaje kraavatu u prvoj polovici 17. stoljeća tijekom tridesetogodišnjega rata u Europi u kojem su sudjelovali i hrvatski vojnici. Hrvati su oko vrata nosili rubac svezan na poseban način, a sami su taj rubac zvali PODGUTNICA ili PODGUTNJAK. Svijet je taj rubac nazvao prema imenu naroda koji ga je prvi nosio- kravata. Riječ “croata“ prisutna je u brojnim jezicima kao korijen riječi “kravata“. Kravatu su zbog njezine originalnosti Parižani prihvatili kao simbol napretka. Novi modni detalj ubrzo je postao moda među višim slojevima društva, a uskoro je osvojio cijelu Europu.

Već od tada, kravata se  kao ukrasni odjevni predmet koristi širom svijeta, a poslovni sastanci i svečanosti nezamislivi su bez kravate.Francuska je svijetu podarila visoku modu, Brazil kavu, Švicarska sir i satove, a Hrvatska- kravatu.

Budimo ponosni na tu spoznaju.

Martina  Matković, 7.a