« Rujan 2024 »

Međunarodni dan točkica
Autor: Marija Bilić, 20. 9. 2024.

Učenici su Osnovne škole Dobriša Cesarić Osijek sa svojim učiteljicama obilježili Međunarodni dan točkica tijekom prvog tjedna nastave ove školske godine 2024./2025. Ovaj su događaj obilježili na županijskoj razini u suradnji s Osnovnom školom Kneževi Vinogradi, a inače se događaj obilježava u školama i vrtićima diljem svijeta kao proslava kreativnosti, hrabrosti i suradnje. Dan točkica je inspiriran knjigom za djecu „The Dot“ Petera H. Reynoldsa. U knjizi učiteljica ohrabruje učenicu koja misli da ne može crtati. Razvoj njene kreativnosti počinje jednostavnim crtežom jedne točkice.

Cilj je ovog dana potaknuti kreativnost, maštovitost i inovativnost kod djece, ističući važnost samopouzdanja i izražavanja kroz umjetnost. Obilježavanje Međunarodnog dana točkica potiče kod učenika uključivanje u različite radionice i istraživački rad kako bi razvili kreativno razmišljanje i samopouzdanje, unaprijedili kritičko razmišljanje i razvili radoznalost i istraživačke vještine.

Učiteljica Marija Bilić je nakon poslušane priče na Satu razrednika  s učenicima 3. a razreda razgovarala o samopouzdanju, te njihovim jakim i slabijim stranama. Svaki učenik je na jedan papir u obliku kruga nalijepio svoju fotografiju i proslijedio je prijateljima iz razreda. Učenici su na poleđinu papira prijateljima pisali vrline. Kada je svatko dobio svoju fotografiju, pročitao je koje su njegove jake strane i u čemu je najbolji po mišljenju prijatelja iz razreda. Pogledali su videozapis u kojem su prikazane stranice knjige Petera H. Reynoldsa „The Dot“ (Točka) i razgovarali o svojim stavovima i uvjerenjima, prednostima i nedostacima, mogućnostima i ograničenjima. Bili su kreativni ispunjavajući izazov od 12 „točaka“. Svaki učenik je 12 točaka pretvorio u ono što je on htio. Na listićima su bile lopte, bubamare, sunca, zečevi, naranče, cvjetovi, pčele i mnoga druga bića, stvari i pojave. Na satu su Glazbene kulture pjevali i plesali uz pjesmu „The Dot“, inspiriranu istoimenom knjigom. Svoje su likovne radove kao i djevojčica iz priče na satu Likovne kulture započeli jednom točkicom i prepustili se da ih ona odvede u kreativan svijet stvaranja slikajući temperama. Jedan je sat Matematike također bio u točkicama jer su učenici uvježbavali množenje bojanjem istom bojom račun i odgovarajući umnožak. U dogovoru s učiteljicom 13. rujna došli su na nastavu u odjeći točkastog uzorka jer se Međunarodni dan obilježava svake godine 15. rujna od 2009. godine kada ga je prvi puta obilježio učitelj Terry Shay iz Iowe. Ove su se aktivnosti održale od 9. do 13. rujna 2024. godine.

Međunarodni dan točkica obilježili su i učenici produženog boravka s učiteljicom Seadom Marić. Poslušali su poučnu priču o učiteljici koja ohrabruje djevojčicu u izradi likovnog rada. Djevojčica je nacrtala točku i uz pohvalu i poticaj učiteljice počela je graditi samopouzdanje. Kroz cijeli tjedan učenici su slikali, bili kreativni i otkrivali svoje umjetničke talente. Crtali su i modelirali 3D olovkom i izradili lijepe radove.

Jednostavna priča iz dječje knjige ostavlja svoj trag na poučavanje i učenje u cijelome svijetu s obzirom da ljudi svih godina ponovo otkrivaju snagu i potencijal kreativnosti u svemu što rade.

Marija Bilić, učiteljica razredne nastave