Međunarodni eTwinning projekt „Stories of unique flags and festivals around the world“ autorski je projekt učiteljice Ljiljane Štanfelj iz OŠ „Dobriša Cesarić“ Osijek . S eTwinning projektom se započelo od mjeseca rujna 2025., a trajat će do kraja svibnja 2026. godine.
U eTwinning projekt uključeni su učitelji i učenici iz Hrvatske, Grčke, Rumunjske i Turske. Iz OŠ „Dobriša Cesarić“ Osijek uključeni učenici i učitelji razredne i predmetne nastave. Suradnja s učenicima i učiteljima škola partnera odvijat će se na zajedničkim video sastancima.
O PROJEKTU
Projekt je namijenjen učenicima osnovne škole s ciljem učenja i istraživanja o starim povijesnim kao i o službenim zastavama država. Zastave pričaju priče o prošlim događajima koji su obilježili povijest neke države ili grada. Osim toga, istraživanjem zastava i njihovih priča o nastanku učenici će osvijestiti važnost kulturne baštine, simbolike i identiteta pojedinih naroda. Proučavanjem zastava, njihovog značenja učenici će na kreativan način izraditi vlastitu zastavu koristeći se različitim digitalnim alatima i materijalima.
Učenici će tijekom projekta također istraživati o kulturno-povijesnim i tradicijskim događajima i festivalima koji pridonose turističkoj ponudi te oživljavaju povijesna događanja prostora u kojem žive. Kroz aktivnosti vezane za kulturno-povijesne festivale učenici će osvijestiti povezanost tradicije, kulture i suvremenog društva.
NAČIN OSTVARENJA AKTIVNOSTI
Tijekom trajanja projekta učenici će izrađivati digitalne i interaktivne materijale o zastavama i jedinstvenim kulturno-povijesnim festivalima u domovini (i svijetu). Pri provedbi prve zajedničke aktivnosti planiran je posjet muzeju kako bi pogledali postojeće zbirke zastava i dodatno proširili svoja znanja o njima. Rad će se odvijati timski, kroz suradnju i razmjenu ideja, čime se potiče razvoj socijalnih i komunikacijskih vještina.
U ostvarivanju ciljeva projekta primjenjivat će se različite strategije učenja koje potiču kritičko mišljenje, kreativnost i interkulturalni dijalog. Projekt pridonosi razvoju suradničkog duha, međusobnog razumijevanja i jačanju europskog identiteta kroz otkrivanje bogatstva kulturne raznolikosti.
Radujemo se suradnji s učenicima i učiteljima u novim projektnim aktivnostima!
učiteljica geografije Ljiljana Štanfelj