« Listopad 2021 »

eTwinning projekti
eTwinning projekti u nastavi Matematike u ovoj školskoj godini
Anita Čorak / datum: 11. 9. 2023. 09:17

eTwinning je inicijativa koja omogućava školama i učiteljima iz različitih europskih zemalja da surađuju putem internetskog portala. U sklopu Comenius programa, eTwinning projekti potiču međunarodnu suradnju, razmjenu iskustava i zajedničko učenje. Učitelji i učenici mogu sudjelovati u raznim aktivnostima, razvijati europsku školsku mrežu i stvarati vrijedne projekte.

Jedan od takvih projekata je međunarodni eTwinning projekt “Primjena matematike”,  čiji je autor učiteljica Anita Čorak (Hrvatska) i učiteljica Jelena Kenić (Srbija)U ovom projektu, učitelji i učenici iz različitih zemalja surađuju na temama vezanim uz matematiku. Cilj je pokazati da je matematika prisutna u svakodnevnom životu te da se može primijeniti na različite načine.

Također, uključili smo se u međunarodni projekt "ŠTEAMajmo 2" koji je interdisciplinarni projekt te osim matematike i prirodnih znanosti, uključuje i društvene znanosti. U ovom projektu učenici razvijaju praktične vještine i izrađuju različite predmete i igre.

Međunarodni etwinning projekt "The ABCD of mathematicians" obrađuje rad revolucionarnih matematičara koji su nadmašili apstraktnu teoriju kako bi riješili izazove stvarnog svijeta. Od Arhimeda do Zenona iz Eleje, ti su vizionari revolucionirali naš svijet. Bavit ćemo se njihovim genijalnim metodologijama i društvenim utjecajem njihovih otkrića.

Kroz međunarodni etwinning projekt "Mathematical Pathways of Sustainable Goalsistražit ćemo vezu između ciljeva održivog razvoja i matematike. Kroz istraživanje, analizu podataka i aktivnosti rješavanja problema, učenici će razumjeti ulogu matematike u promicanju održivih praksi i odgovorne potrošnje.

Svi navedeni projekti uključuju istraživanje, kreativnost i praktičnu primjenu matematičkih sadržaja. Sudionici rade na zajedničkim projektima, razmjenjuju ideje i razvijaju suradnju. Osim toga, projekt potiče motivaciju učitelja i učenika te razumijevanje raznolikosti europskih kultura i jezika. Suradnja s drugim školama iz različitih zemalja omogućila nam je da razmijenimo iskustva i stvorimo vrijedne materijale za nastavu.

[OPŠIRNIJE]