2020-02-21 19:57:04

Kako se ponašati na društvenim mrežama

Internet je u relativno kratkom periodu postao najpopularniji medij među djecom i mladima. Suvremena ≫digitalna generacija≪ od malih nogu posjeduje odličnu informatičku pismenost i stoga je podložna utjecaju novog medija, što je više nego očito. Nasilje preko interneta, u svijetu poznato kao cyberbullying, opći je pojam za svaku komunikacijsku aktivnost cyber tehnologijom koja se može smatrati štetnom kako za pojedinca, tako i za opće dobro. Tim oblikom nasilja među vršnjacima obuhvaćene su situacije kad je dijete izloženo napadu drugog djeteta ili grupe djece, putem interneta ili mobilnog telefona.

Stoga smo tijekom veljače odlučiti provesti radionice u 5.razredima naše škole s ciljem razvoja učeničke svijesti o vršnjačkom nasilju, ali i nasilju putem interneta, odnosno društvenih mreža. Učenici su tako tijekom dvije radionice pod nazivom „Kako se ponašati na društvenim mrežama“ naučili što znači elektroničko nasilje. 

Također, osvijestili su moguće zakonske posljedice u slučaju vršnjačkog nasilja, a posebno nasilja na društvenim mrežama. Učenici su imali mogućnost provjeriti vlastito znanje o korištenju interneta, te posljedicama neprimjerenog ponašanja na društvenim mrežama. Cilj je bio kroz različite aktivnosti  osvijestiti dobre i loše strane interneta, upozoriti na opasnosti na mreži te naučiti kako se zaštititi. Istaknuli smo odgovornost za vlastito ponašanje te zajedno osmislili savjete i smjernice za one osobe koje su doživjele elektroničko nasilje. Učenici su tako izradili i plakat kako bi saželi sve što su naučili, osvijestili i što će se truditi primijeniti u vlastitom ponašanju te promicanju tolerancije i prihvaćanja drugih.

Roditelji, možete i vi pomoći svome djetetu u otkrivanju svijeta interneta:

Dogovorite pravila pristupa i korištenja interneta kroz zajedničko upoznavanje i korištenje interneta. Potaknite dijete na zaštitu osobnih podataka

Vaše dijete treba biti svjesno kada i kome može otkriti osobne podatke i to može biti od neprocjenjive važnosti. Razgovarajte sa svojim djetetom o rizicima  i mogućim opasnostima koje svijet interneta otvara.

Anita Đuretić, stručna suradnica pedagoginja


Osnovna škola "Dobriša Cesarić" Osijek