Autor: Marija Stjepanović, 2. 10. 2020.

Na temelju članka 126. i članka 127. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (Narodne novine br. 87/08., 86/09., 92/10., 105/10., 90/11., 16/12., 86/12., 126/12., 94/13., 152/14., 7/17.,  68/18., 98/19. i 64/20.) i članka 95. Statuta Osnovne škole „Dobriša Cesarić“ Osijek, Školski odbor raspisuje

za izbor i imenovanje ravnatelja škole

Uvjeti:

(1) Za ravnatelja škole može se imenovati osoba koja ispunjava sljedeće nužne uvjete:

1. završen studij odgovarajuće vrste za rad na radnom mjestu učitelja, nastavnika ili stručnog suradnika u školskoj ustanovi u kojoj se imenuje za ravnatelja, a koji može biti:

a) sveučilišni diplomski studij ili
b) integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili
c) specijalistički diplomski stručni studij
d) položen stručni ispit za učitelja, nastavnika ili stručnog suradnika, osim u slučaju iz članka 157. stavaka 1. i 2. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi

2. uvjeti propisani člankom 106. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi

3. najmanje 8 godina radnog iskustva u školskim ili drugim ustanovama u sustavu obrazovanja ili u tijelima državne uprave nadležnim za obrazovanje od čega najmanje pet godina na odgojno-obrazovnim poslovima u školskim ustanovama.

(2) Osim osoba koje su završile neki od studija navedenih u stavku 1. točke 1. ovoga članka, ravnatelj škole može biti i osoba koja je završila stručni četverogodišnji studij za učitelje kojim se stječe 240 ECTS bodova.

(3) Iznimno, ravnatelj može biti i osoba koje ne ispunjava uvjete iz stavka 1. točke 1. Ili stavka 2. ovoga članka ako u trenutku prijave na natječaj za ravnatelja obavlja dužnost ravnatelja u najmanje drugom uzastopnom mandatu, a ispunjavala je uvjete za ravnatelja propisane Zakonom o osnovnom školstvu (Narodne novine br. 59/90., 26/93., 27/93., 29/94., 7/96., 59/01., 114/01. i 76/05.).

(4) Dodatne kompetencije koje se vrednuju:

-poznavanje stranog jezika
-osnovne digitalne vještine
-iskustvo rada na projektima

Kandidati za ravnatelja ne moraju imati dodatne kompetencije.

(5) Ravnatelj se imenuje na pet godina.

(6) Uz vlastoručno potpisanu prijavu na natječaj kandidati su obavezni priložiti u izvorniku ili preslici ovjerenoj od strane javnog bilježnika:

- životopis,

- dokaz o državljanstvu,

-dokaz o stečenoj stručnoj spremi (diploma),

- dokaz o položenome stručnom ispitu odnosno dokaz da je osoba oslobođena obveze polaganja stručnog ispita,

- dokaz o položenom pedagoško-psihološkom obrazovanju sukladno Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi,

- dokaz o radnom iskustvu na odgojno-obrazovnim poslovima (potvrdu poslodavca o radu na odgojno-obrazovnim poslovima),

- potvrda o podacima evidentiranima u matičnoj evidenciji Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, ne starija od dana objave natječaja

-uvjerenje da protiv osobe nije pokrenut i ne vodi se kazneni postupak u smislu čl. 106.

Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (ne starije od mjesec dana),

- dokaz o obavljanju poslova ravnatelja u najmanje drugom uzastopnom mandatu za osobe koje se kandidiraju na temelju stavka 3. članka 126. ZOOOSŠ-a (odluke o imenovanju).

- program za mandatno razdoblje

Kandidatom u natječajnom postupku smatra se osoba koja je podnijela urednu i pravovremenu prijavu na natječaj te koja ispunjava uvjete natječaja.

Urednom prijavom se smatra samo prijava koja sadržava sve podatke i priloge navedene u javnom natječaju.

Nepotpune i nepravovremene prijave neće se razmatrati.

Kandidati mogu dostaviti i dokaze o dodatnim kompetencijama sukladno članku 96. Statuta:

Kandidati koji se po posebnim propisima pozivaju na prednost pri zapošljavanju moraju prilikom prijave na natječaj dostaviti svu potrebnu dokumentaciju i dokaze koje posebni propisi propisuju za ostvarivanje prava na prednost kod zapošljavanja.

Kandidati koji se pozivaju na pravo prednosti pri zapošljavanju sukladno članku 102. stavcima 1. – 3. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (Narodne novine br. 121/17) uz prijavu na natječaj dužni su još priložiti i dokumentaciju propisanu člankom 103. stavkom 1. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (poveznica na internetsku stranicu Ministarstva hrvatskih branitelja na kojoj su navedeni dokazi potrebni za ostvarivanje prava prednosti pri zapošljavanju:

Rok za podnošenje prijava je 8 dana od objave natječaja.

Na natječaj se mogu javiti osobe obaju spolova.

Prijave s potrebnom dokumentacijom se dostavljaju na adresu: Osnovna škola „Dobriša Cesarić“ Osijek, Neretvanska 10, 31000 Osijek, u zatvorenoj omotnici s naznakom:

»Za natječaj za ravnatelja – ne otvarati«.

Kandidati će o izboru biti obaviješteni u roku od 45 dana od isteka roka za podnošenje prijava.

KLASA: 119-03/20-01/29
URBROJ: 2158/21-02-20-324