« Ožujak 2024 »

U našoj školi obilježen Svjetski dan šećerne bolesti
Autor: Marija Stjepanović, 14. 11. 2019.

Otkrićem inzulina 1922. godine, Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se svake godine 14. studenog sukladno preporuci Svjetske Zdravstvene Organizacije (engl. World Health Organization). Rekli bismo da je to bolest modernog doba čiji se broj svake godine drastično povećava. U svijetu od šećerne bolesti trenutno boluje 415 milijuna ljudi.

Učenici 1.a razreda zajedno s učiteljicom Marinom Vučemilović Šimunović i pripravnicom Marijom Pejičić koja i sama već 15 godina boluje od dijabetesa obilježili su Svjetski dan šećerne bolesti raznim aktivnostima a ono po čemu je 1.a razred još poseban je činjenica da se u razredu nalazi djevojčica Eva koja također boluje od dijabetesa.

Besplatno mjerenje šećera u krvi

U razredu je od strane pripravnice Marije Pejičić organizirano i besplatno mjerenje šećera u krvi za sve one koji su željeli saznati svoje vrijednosti glukoze pokazujući svoju hrabrost, pa su se tako priključili drugi učitelji, nastavnici, spremačice i kuharice.

Učiteljica Sandra ima normalnu razinu glukoze u krvi

Kako je 1.a razred obilježio Svjetski dan dijabetesa

Učenici 1.a razreda pogledali su crtani film “Danica i sova dijabetičarka” redateljice Lede Festini Jensen te poslušali priču “Slatka Ana” koju je napisala liječnica Samija Rapar iz Udruge veliki za male sa šećernom bolesti s porukom da djeca oboljela od dijabetesa nisu ničime ograničena, nego samo zahtijevaju jedan organiziraniji režim života.

Pripravnica Marija Pejičić održala je učenicima prezentaciju o dijabetesu

Pripravnica Marija Pejičić ujedno i bivša učenica naše škole koja i sama već 15 godina boluje od dijabetesa za učenike 1.a razreda održala je vrlo zanimljivu prezentaciju o šećernoj bolesti koja je bila prilagođena njihovom uzrastu. Tako su učenici iz prezentacije saznali nešto više o ovoj kroničnoj bolesti, prepoznavanju simptoma s ciljem prevencije, upoznavanje s raznim instrumentima (glukometri, bockalice i različite vrste inzulina) u svakodnevnom životu dijabetičara i važnost pravilne prehrane i redovite tjelovježbe u svakodnevnom životu.

Izrada “zdravog tanjura” i slušanje pjesmice Zabočkih mališana “Ne treba nam šećer”

Kao završnu aktivnost, učenici su prema modelu piramide zdrave prehrane s veseljem i velikom motivacijom u skupinama izrađivali svoje tanjure “zdrave prehrane” slušajući tako i veselu pjesmicu Zabočkih mališana pod nazivom “Ne treba nam šećer” s porukom da i bez upotrebe  šećera možemo skuhati ili ispeći puno ukusnih stvari a pri tome se hraniti zdravo.

Ovako treba izgledati tanjur zdrave prehrane

Ne treba nam šećer !

Kako bi uvidjeli štetnost konzumacije gaziranih pića i važnost konzumacije vode , učenike je posebno oduševio prikaz i usporedba bočice vode koja ne sadrži šećer i  bočice Cola Cole iza koje se krije čak 16 kockica šećera u samo 0,5L.

Možete li vjerovati da se u jednoj bočici
Coca Cole (0,5L) krije čak 16 kockica šećera

Zahvaljujemo udruzi 3L grada Zagreba, na donaciji knjižica o dijabetesu

Posebno se zahvaljujemo gospođi Zrinki Babić iz Udruge za skrb djece s posebnim zdravstvenim potrebama 3L grada Zagreba, koja je učenicima donirala knjižice pod nazivom  Dijete kao i ti „ koju je i sama napisala i ilustrirala. Knjižica koja tekstom u rimi i ilustracijama govori o načinu života djeteta oboljelog od dijabetesa. Tiskana je na papiru koji podnosi flomastere da bi djeci mogla poslužiti i kao bojanka. Edukacija i zabava na 16 stranica.

Učenici su oduševljeni bojankom o dijabetesu
koju su dobili na poklon od 3L udruge grada Zagreba

Naša učenica 1.a razreda Eva, koja boluje od dijabetesa

Zahvaljujemo se i našoj Evi, učenici 1.a razreda koja boluje od dijabetesa na izradi predivnog i poučnog plakata o dijabetesu i na taj način uvelike pridonjela obilježavanju Svjetskog dana dijabetesa u školi.

Naša učenica 1.a razreda Eva koja ima dijabetes

I za kraj poruka svim odgojno- obrazovnim djelatnicima

Kao učitelj s dijabetesom tipa 1 , želim ohrabriti sve odgojno-obrazovne djelatnike koji u svom radu imaju malog dijabetičara ili će ga imati prilike upoznati. Budite ljubazni i dobri prema malim slatkim herojima, jer svakoga dana osim teških školskih torbi i briga, nose i drugima teško razumljiv teret dijabetesa. Pomozite im ako primjetite da se osjećaju loše jer možda im baš tom malom ljudskom gestom spasite život i zauvijek u srcu jedne obitelji ostanete. Takvoj djeci pristupite hrabro i bez straha jer strah se umanjuje ili nestaje dobrom voljom i učenjem. Put prema naprijed bit će pun izazova, ali djeca ne prihvaćaju nepotrebna ograničenja, ni mi ih ne bismo trebali prihvatiti. Dijabetičari su sanjari i borci s naglaskom u isto vrijeme. Naglašavam, djeca dijabetičari čudesna su!

Marija Pejičić